مسیر صفحه جاری : اخبار
اخبار و رویدادها
 • کاهش تورم با اصلاح سازوکار بورس کالا در فروش محصولات صنعتی

  یک کارشناس اقتصادی گفت: بورس کالا بازاری برای تعیین قیمت در شرایطی است که تقاضا از عرضه پیشی می‌گیرد اما در شرایطی مشابه آنچه در تابستان ۱۴۰۲ اتفاق افتاد و تولید از تقاضا بیشتر بود، عملاً سازوکار فعلی بورس کالا نمی‌تواند، بستر مناسبی برای خرید و فروش باشد.

   

  8 ساعت پیش
 • جلوگیری از شکست بازار مسکن با عرضه زمین به افراد

  قبل از شروع فصل نقل و انتقالات ملکی، سیاستگذاران به منظور سروسامان دادن به بازار مسکن، سیاست‌های حمایتی را مطرح و اجرا کردند اما در عمل بازار مسکن کنترل نشد.

   

  8 ساعت پیش
 • جزئیات شرایط انتشار آگهی املاک در سکوهای مجازی

  وزیر راه و شهرسازی گفت: از این پس فقط مالکان هستند که در صورت احزار هویت خود و ملک‌شان در سامانه املاک و اسکان می‌توانند در سکوهای مجازی آگهی انتشار دهند.

   

  9 ساعت پیش
 • نقطه آغاز رهاشدگی مسکن

  در شرایط کنونی اصلی ترین محرک تورم ایران، انحصارهای حاکمیتی است. نهادها و بنیادهای مختلف، انحصارهای قدرتمندی هستند که منابع ارزی کشور و تسهیلات بانکی اگر وجود داشته باشد، اول به آنها تخصیص داده می شود. به همین دلیل بیش از 20سال است که با فرار سرمایه در بخش خصوصی مواجه هستیم. بخش خصوصی نمی تواند با اینها در چنین شرایطی رقابت کند. بنابراین یا منابع خود را از کشور خارج کرده و یا اینکه خود نیز وارد سیستم سفته بازی و سوداگری شده و با همین نهادها و سیستم همکاری می کند.

  9 ساعت پیش
 • سوت رکود در بازار مسکن

  وزیر مسکن و شهرسازی در حالی از کاهش قیمت مسکن سخن گفته و این روند را ادامه‌دار می‌داند که از آذرماه سال گذشته تا کنون ، آماری درباره قیمت و معاملات مسکن از سوی بانک مرکزی منتشر نشده است .

  22 ساعت پیش
 • اما و اگرهای ساخت مسکن استیجاری در ایران

  ساخت مسکن استیجاری در برخی کشورها یکی از راه‌های کنترل بازار اجاره محسوب می‌شود و بحث آن چند سالی است در ایران هم مطرح شده است. اما حالا با وجود وضعیت بحرانی مستاجران در ایران آیا می‌توان مسکن استیجاری را مرهمی بر زخم بازار اجاره دانست؟

  2 روز پیش
 • دعوای دولت و بانک‌ها بر سر پرداخت وام مسکن بالا گرفت

  آمارها نشان می‌دهد در دو سال اخیر بانک‌ها از پرداخت تسهیلات مربوط به بخش مسکن خودداری کرده و به همین دلیل نیز زمزمه برخی از آنها از سوی دولت جریمه شده‌اند، اما حالا بر اساس توضیحات دبیر کانون بانک‌ها و موسسه‌های اعتباری خصوصی به نظر می‌رسد نقش وزارت راه و شهرسازی نیز در این بین بی‌تاثیر نبوده است.

  2 روز پیش
 • بذرپاش: سیمان و فولاد از بورس خارج شود

  مهرداد بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی، با اشاره به ضرورت خروج مصالح و سیمان از بورس کالا به عنوان یکی از راهکارهای کاهش قیمت مسکن گفته است که این موضوع مهم در دستور جلسه شورای عالی مسکن هفته آینده قرار دارد و با حضور شخص رئیس جمهور مورد بررسی و تصمیم گیری قرار خواهد گرفت.

  2 روز پیش
 • طرح اصلاح ماده (۵) قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی" تایید شد

  دکتر طحان نظیف، سخنگوی شورای نگهبان، از تایید "طرح اصلاح ماده (۵) قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی" در شورای نگهبان خبر داد.

  پنجشنبه, شهريور 30, 1402
 • تراکم‌ ساخت در نهضت ملی مسکن بر اساس اقلیم و فرهنگ منطقه تعیین شود

  عضو هیات مدیره سازمان ملی زمین و مسکن با تاکید براینکه باید سرانه کاربری زمین‌ها با دقت تعیین شوند، اظهار داشت: نباید به دلیل کمبود زمین در برخی مناطق سرانه کاربری مسکونی را بیش از حد استاندارد در نظر گرفت، زیرا این مساله در آینده مشکلات زیادی را برای ساکنان این مناطق به همراه می‌آورند.

  سه شنبه, شهريور 28, 1402
 • شرایط پرداخت وام ۷۵۰ میلیون تومانی ساخت مسکن

  سقف تسهیلات ساخت مسکن به سازندگانی که از روش‌ها و فناوری‌های نوین استفاده می‌کنند در کلانشهرها، مراکز استان‌ها و سایر شهرها به ترتیب ۷۵۰، ۶۵۰ و ۶۰۰ میلیون تومان تعیین شده که به مرور و با پیشرفت فیزیکی پروژه‌ها پرداخت می‌شود. 

  سه شنبه, شهريور 28, 1402
 • نبش‌ قبر وام مسکن

  تکه جدیدی از پازل «ممنوعیت پرداخت عمومی وام ویژه مسکن» پیدا شد. اخیرا بانک‌ها مجوز گرفتند «وام ویژه ساخت مسکن» را فقط به پروژه‌های دولتی‌سازی پرداخت کنند؛ «محدودیت منابع» علت این تصمیم اعلام شد. اما بررسی‌ها با استناد به «دو آمار رسمی» نشان می‌دهد، بخش مسکن و ساختمان قرار شده تاوان عملکرد مالی دولت (برای جبران کسری بودجه) را بپردازد تا در نهایت «هدف کاهش رشد نقدینگی» محقق شود. طی ۵ماه اول امسال، با افت بیشتر سهم مسکن از تسهیلات و رشد منفی وام پرداختی، عملا مرگ وام مسکن رقم خورد.

  سه شنبه, شهريور 28, 1402
 • چشم‌‌انداز بازار مسکن در نیمه دوم ۱۴۰۲

  بررسی‌های انجام شده و گزارش‌های میدانی به دست آمده از وضعیت جدید بازار مسکن نشان می‌دهد بازار مسکن تحت تاثیر سیاست‌های تثبیت نرخ ارز، کم‌نوسان شده است؛ اما سوال مهم این است که آیا این وضعیت در بازار معاملات مسکن پایدار است؟

  دوشنبه, شهريور 27, 1402
 • بازار جذاب سوریه و عراق در صنعت ساختمان

  به هر حال امروزه این دو کشور، به لحاظ خدمات ساخت و ساز نیاز به واردات دارند و اگر این مهم از سوی دولت ایران انجام نپذیرد، به طور قطع دیگر کشورها در این بازار سرمایه‌گذاری خواهند کرد.
   

  دوشنبه, شهريور 27, 1402
 • ایرانیان در جایگاه دوم خریداران خانه در ترکیه

  داده های موسسه آمار ترکیه نشان می‌دهد که در ماه گذشته میلادی، شهروندان روسیه، ایران و عراق رتبه‌های نخست خریداران خانه در ترکیه را به خود اختصاص دادند.

   

  دوشنبه, شهريور 27, 1402